Daha Kaliteli Bilgi Icin Kayit Olunuz ....
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


HosGeldiniz . GevezeLeriN BulusMa NokTasi xD .
 
AnasayfaAramaKayıt OlGiriş yap

 

 Aşı Tedavisi (İmmunoterapi) Nedir ?

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
BaHoTR
Admin
Admin
BaHoTR

Mesaj Sayısı : 81
Points : 243713
Reputation : 26
Kayıt tarihi : 09/02/10

Deneme
Basari Puani Basari Puani:
Aşı Tedavisi (İmmunoterapi) Nedir ? Imgleft2551/10000Aşı Tedavisi (İmmunoterapi) Nedir ? Emptybarbleue  (2551/10000)
Seviye Seviye:
Aşı Tedavisi (İmmunoterapi) Nedir ? Imgleft1/1Aşı Tedavisi (İmmunoterapi) Nedir ? Emptybarbleue  (1/1)

Aşı Tedavisi (İmmunoterapi) Nedir ? Empty
MesajKonu: Aşı Tedavisi (İmmunoterapi) Nedir ?   Aşı Tedavisi (İmmunoterapi) Nedir ? Icon_minitimePaz Şub. 14, 2010 10:27 pm

Allerjik hastalıklar kalıtsal yani genetik kökeni olan hastalıklardır. Bilinen hiçbir tedavi allerjik genetik yapıyı ortadan kaldıramaz. AncakAşı Tedavisi (İmmunoterapi) Nedir ? Smiliv immunoterapi allerjik şikayetleri başlatan en önemli etken olan allerjenlere karşı duyarlılığı büyük oranda azaltabilir.
Aşı tedavisi bilgi ve tecrübe gerektirir. Tedavinin EMNİYETLİ ve BAŞARILI olması içinAşı Tedavisi (İmmunoterapi) Nedir ? Smiliv allerji testlerinin uygulanmasıAşı Tedavisi (İmmunoterapi) Nedir ? Smiliv aşı kararının verilmesiAşı Tedavisi (İmmunoterapi) Nedir ? Smiliv planlanması ve sürdürülmesi mutlaka bu konuda ihtisas sahibi olan hekimlerAşı Tedavisi (İmmunoterapi) Nedir ? Smiliv yani ALLERJİ uzmanları ya da bu konuda deneyimi olan Klinik İmmünoloji uzmanları tarafından yapılmalıdır.

İmmunoterapi nedir ?
Allerjik rinit ve arı allerjisi olanlarda (bazen durumu uygun olan hafif astımlı hastalarda)Aşı Tedavisi (İmmunoterapi) Nedir ? Smiliv hastanın duyarlı olduğu allerjenlerin gittikçe artan dozlarda enjekte edilmesidir. AmaçAşı Tedavisi (İmmunoterapi) Nedir ? Smiliv hastanın allerjik olduğu maddelere karşı duyarlılığını azaltmak ve allerjik şikayetleri önlemektir.
İmmunoterapi kimlere uygulanır ?
İlaç tedavilerinden yeterli oranda fayda görmeyenAşı Tedavisi (İmmunoterapi) Nedir ? Smiliv şikayetleri yılboyu devam edenAşı Tedavisi (İmmunoterapi) Nedir ? Smiliv ilaçları çeşitli nedenlerle kullanamayan ya da ilaca bağlı yan etkilerin gözlendiği ve aşı uygulanmasına engel bir başka sağlık sorunu olmayan hastalara uygulanır.
İmmunoterapi nasıl etki eder ?
İmmunoterapide kullanılan aşılar hastanın bağışıklık sistemineAşı Tedavisi (İmmunoterapi) Nedir ? Smiliv duyarlı olduğu allerjenlere karşı "allerjik yanıt vermemelerini" öğretir.
İmmunoterapinin yan etkileri var mıdır ?
Enjeksiyonlardan hemen sonra bazen allerjik reaksiyonlar görülebilir. En sık gözlenen enjeksiyon yerinde kızarıklık ve şişlik oluşmasıdır.
Çok daha nadir olarak ta vücutta kızarıklık ve şişlikAşı Tedavisi (İmmunoterapi) Nedir ? Smiliv nefes darlığıAşı Tedavisi (İmmunoterapi) Nedir ? Smiliv öksürük gibi bulguların ortaya çıktığı şiddetli reaksiyonlar görülebilir. Bu reaksiyonlar genellikle enjeksiyonu takiben 20-30 dakika içinde geliştiğindenAşı Tedavisi (İmmunoterapi) Nedir ? Smiliv hastaların aşıdan sonra uygulama yapılan yerde en az 30 dakika beklemesi gereklidir. Bu reaksiyonlar ivedi olarak tedavi edilir ve ortadan kaldırılır.
İmmunoterapinin bilinen başka bir yan etkisi yoktur.
Gebelikte immunoterapi uygulanır mı?
Gebelik sırasında yeni bir immunoterapi programına başlanmaz.
İmmunoterapi enjeksiyonları devam ederken hamilelik gelişen hastalarda iseAşı Tedavisi (İmmunoterapi) Nedir ? Smiliv sorunsuz süren bir immunoterapi programına doz artırımı yapmadan devam edilebilir. İmmunoterapiye bağlı bebekte anormallik gelişmesi diye bir durum sözkonusu değildir.
ANCAKAşı Tedavisi (İmmunoterapi) Nedir ? Smiliv bu konuda çoğu merkezin genel yaklaşımı (gelişebilecek bir sistemik reaksiyon ve onun tedavisinde kullanılması gereken ilaçlar vs gibi durumlar gözönüne alınarak) gebelikte immunoterapinin kesilmesi gibi emniyetli bir yolun seçilmesidir.
İmmünoterapide hastaların uyması gereken kurallar nelerdir?
Aşıların faydalı etkileri en erken 6 -12 ay içinde ortaya çıkmaya başlar. Bu nedenle özellikle ilk aylarda hastaların allerjilerine yönelik ilaç tedavilerine de devam etmeleri gereklidir.
Hastalar enjeksiyon için geldiğinde; bir önceki enjeksiyon sonrasındaki saatlerde sorun olup olmadığınıAşı Tedavisi (İmmunoterapi) Nedir ? Smiliv halen herhangi bir şikayetleri olup olmadığını doktorlarına ifade etmelidirler.
Enjeksiyondan sonraki ilk saatlerde aşırı fiziksel aktivite ve sıcak banyo yapılmamalıdır.
Herhangi bir nedenle başka bir hekim tarafından başlanmış olan "allerji dışı" ilaçlar hekime bildirilmelidir.
Enjeksiyondan sonra en az 30 dakika süre ile enjeksiyon yapılan merkezden ayrılmamalıdır.
Enjeksiyonlar nerede uygulanmalıdır?
İmmunoterapi enjeksiyonları mutlaka bu konuda ihtisas sahibi olan hekimlerAşı Tedavisi (İmmunoterapi) Nedir ? Smiliv yani ALLERJİ uzmanları ya da bu konuda deneyimi olan Klinik İmmünoloji uzmanları kontrolünde ve reaksiyon geliştiğinde acil tedavilerin uygulanabileceği merkezlerdeAşı Tedavisi (İmmunoterapi) Nedir ? Smiliv deneyimli sağlık personelince yapılmalıdır. Aşılar kesinlikle evde ya da iş yerinde yapılmamalıdır. Bu çok hatalı bir davranıştır.
Aşıların içinde ne var?
Aşıların içindeAşı Tedavisi (İmmunoterapi) Nedir ? Smiliv hastanın allerjik olduğu allerjenler (polenler veya ev tozu akarları gibi) vardır.
Bu durum ancak deri testleriyle tespit edilebilir !
Aşılar özel tekniklerle ve steril şartlarda hazırlanmaktadır.
Günümüzde genellikle Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı ve ruhsatlandırılmış aşılar kullanılmaktadır.
İmmünoterapi ile birlikte ilaç tedavisine devam edilecek mi?
İmmunoterapiye başlar başlamaz allerjik şikayetlerin kaybolmasını beklemek doğru değildir. Çünkü bu tedavinin faydalı etkileri en erken 6 ay-1 yıl içinde ortaya çıkmaya başlar.
Bu nedenle özellikle ilk aylarda hastaların allerjilerine yönelik ilaç tedavilerine devam etmeleri gereklidir.
Aşı tedavisine başlandı diye ilaçları birden kesmekAşı Tedavisi (İmmunoterapi) Nedir ? Smiliv allerji şikayetlerinin şiddetlenmesine neden olacaktır.
Allerji ilaçlarına ne kadar süreyle ve hangi dozlarda devam edileceği size bildirilecektir.
İmmunoterapiden ne oranda fayda göreceğim tedavi öncesinden belli midir ?
Bu değişik faktörlerin bir arada bulunmasına bağlıdır. Deneyimli bir Allerji UzmanıAşı Tedavisi (İmmunoterapi) Nedir ? Smiliv tedaviye başlamadan önce bu faktörleri ayrıntılı olarak değerlendirir ve daha sonra aşı kararını verir.
Allerji testi ile allerjik olduğu tespit edilen herkese aşı başlamak modern allerji bilimine uygun değildir. Ancak ne yazık ki deneyimsiz ellerde bu tür uygulamalar sıklıkla gerçekleşmektedir.
İmmunoterapinin etkili olup olmadığı nasıl değerlendirilir ?
Aşı tedavisinin faydalı olup olmadığınaAşı Tedavisi (İmmunoterapi) Nedir ? Smiliv belli aralıklarla hastanın allerjik şikayetleri derecelendirilerekAşı Tedavisi (İmmunoterapi) Nedir ? Smiliv aşı öncesi dereceler ile karşılaştırılmasıyla karar verilir. Bunun dışında bilinen daha faydalı bir yöntem yoktur.
Belli aralıklarda allerji deri testleri veya kan tetkiklerinin tekrar yapılması SADECE arı allerjisi için yapılan immunoterapilerde faydalıdır.
İmmunoterapi ne kadar süreyle uygulanır ?
Aşılar ortalama 4 yıl süreyle uygulanır. Bu her hasta için standart değildir. Gerekirse daha uzun süreler uygulanabilir. Bunun herhangi bir zararı yoktur.
ANCAKAşı Tedavisi (İmmunoterapi) Nedir ? Smiliv bir hasta ortalama 18 ay süreyle aşılardan hiç fayda görmemiş iseAşı Tedavisi (İmmunoterapi) Nedir ? Smiliv o tedaviye devam edilmesi uygun değildir.
İmmunoterapi enjeksiyonları hangi aralıklarla yapılır ?
Tedavinin başlangıcında haftada bir kez uygulanır. Belli bir doza gelindiğinde (idame dozu) bu süre uzarAşı Tedavisi (İmmunoterapi) Nedir ? Smiliv onbeşgünde birAşı Tedavisi (İmmunoterapi) Nedir ? Smiliv ayda bir gibi aralıklara sırasıyla geçilir.
SIKLIKLA SORULAN DİĞER BAZI SORULAR VE CEVAPLARI:
İmmunoterapi hakkında bazı hastaların ve hekimlerin yanlış düşünce ve bilgileri vardır. Sık karşılaştığımız bu "endişeli" sorulara birkaç örnek vermek gerekirse:
Aşıların için de kortizon var mı?
Hayır.
Aşılar alışkanlık (!) yapar mı ?
Hayır.
Aşılar kilo aldırır mı ?
Hayır.
Aşılar başka hastalıklara neden olur mu ?
Hayır.
Aşılar akciğerlerimi "bozar" mı?
Hayır.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
Aşı Tedavisi (İmmunoterapi) Nedir ?
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» sevinç nedir?
» Tecktonik nedir ?
» Anime nedir..........(Tarihi gelişimi)
» Uprock Nedir?
» Buyruk nedir?

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
 :: Ne Ararsan Kosesi :: Saglik ve Yasam :: Allerji ve Çeşitleri-
Buraya geçin: